Archiwum dla Listopad, 2012

“Wierzę”

Wierzę

choć nie wiem dlaczego

rozum wciąż pyta

a serce odpowiada

nie bój się

wierz tylko

bo w miłość wierzysz

której wciąż doświadczasz

(s.p)

Królestwo Chrystusa nie jest z tego świata

34 niedziela B Chrystusa Króla Wszechświata

Piłat powiedział do Jezusa: „Czy Ty jesteś Królem żydowskim?” Jezus odpowiedział: „Czy to mówisz od siebie, czy też inni powiedzieli ci o mnie?” Piłat odparł: „Czy ja jestem Żydem? Naród Twój i arcykapłani wydali mi Ciebie. Coś uczynił?” Odpowiedział Jezus: „Królestwo moje nie jest z tego świata. Gdyby królestwo moje było z tego świata, słudzy moi biliby się, abym nie został wydany Żydom. Teraz zaś królestwo moje nie jest stąd”. Piłat zatem powiedział do Niego: „ A więc jesteś Królem?” Odpowiedział Jezus: „Tak, jestem Królem. Ja się na to narodziłem i na to przyszedłem na świat, aby dać świadectwo prawdzie. Każdy, kto jest z prawdy, słucha mojego głosu”.  J 18, 33b – 37

 

● W uroczystość Chrystusa Króla stajemy przed Chrystusem związanym, oplutym, spoliczkowanym. Stań i Ty przed Nim i usłysz Chrystusowe słowa: Tak, jestem Królem. Czy w te słowa wierzę? Czy uznaję takiego Króla? Jak bardzo obraz Chrystusa, przed którym dziś staję, różni się od mojego obrazu, jaki sobie stworzyłem na własne potrzeby? Król Wszechświata to Król triumfujący, uwielbiany, a tu Słowo Boże stawia nas przed Królem wzgardzonym. Czy za takim Królem chcę iść? Czy takiemu Królowi chcę służyć? Czy za takiego Króla chcę walczyć? Czy jestem z Nim czy przeciw Niemu?

● Chrystus mówi: Tak, jestem Królem. W kontekście tych słów przed moimi oczami staje Chrystus Ukrzyżowany, a nad Nim napis I. N. R. I co znaczy: Jezus Nazarejczyk Król Żydowski. Patrz na Tego Króla i dziękuj Mu za miłość, która zaprowadziła Go aż na krzyż, za miłość do mnie i do Ciebie. Czy znasz kogoś kto kocha Cię bardziej niż On?

…na to przyszedłem na świat, aby dać świadectwo prawdzie. Każdy, kto jest z prawdy, słucha mojego głosu. Tu przypomina mi się pytanie Piłata: Cóż to jest prawda? J 18, 38 Postawił je Chrystusowi, ale nie czekał na odpowiedź. Ty zadaj i  poczekaj, zechciej posłuchać…


Sąd ostateczny

33 niedziela zwykła B

Jezus powiedział do swoich uczniów: W owe dni, po wielkim ucisku słońce się zaćmi i księżyc nie da swego blasku. Gwiazdy będą spadać z nieba i moce na niebie zostaną wstrząśnięte. Wówczas ujrzą Syna Człowieczego, przychodzącego w obłokach z wielką mocą i chwałą. Wtedy pośle On aniołów i zbierze swoich wybranych z czterech stron świata, od końca ziemi aż do szczytu nieba. A od drzewa figowego uczcie się przez podobieństwo. Kiedy już jego gałąź nabiera soków i wypuszcza liście, poznajecie, że blisko jest lato. Tak wy, gdy ujrzycie, że to się dzieje, wiedzcie, że blisko jest, we drzwiach. Zaprawdę powiadam wam: Nie przeminie to pokolenie, aż się to wszystko stanie. Niebo i ziemia przeminą, ale moje słowa nie przeminą. Lecz o dniu owym lub o godzinie nikt nie wie, ani aniołowie, ani Syn, tylko Ojciec. Mk 13, 24 – 32

 

● Do kogo kieruje Jezus te słowa? Do swoich uczniów, czyli do tych którzy w Niego wierzą, którzy za Nim idą, którzy chcą Go słuchać… Czy widzę siebie w gronie Jego uczniów? Czy rzeczywiście chcę słuchać Tego, za Kim idę? Spójrz przez chwilę na Chrystusa, z całą uwagą na jaką Ciebie teraz stać i odpowiedz sobie na te pytania.

… słońce się zaćmi i księżyc nie da swego blasku… czyli ciemność. I w tej ciemności przychodzi Chrystus. Przychodzi z wielką mocą i chwałą, by zebrać wokół siebie swoich wybranych. Ile tu nadziei! On znajdzie Cię gdziekolwiek jesteś… Zbierze bowiem swoich wybranych z czterech stron świata, od końca ziemi aż do szczytu nieba. Co rodzi się w Twoim sercu, gdy czytasz te słowa? Radość, ufność, czy może niepewność, lęk? Czy jesteś tym, który chce wyjść Chrystusowi naprzeciw, który Go oczekuje, czy chowasz się przed Bogiem jak Adam? Dlaczego? Powiedz o tym Chrystusowi.

…gdy ujrzycie, że to się dzieje, wiedzcie, że blisko jest, we drzwiach. Tu od razu przed oczy staje mi obraz Pana Jezusa Miłosiernego z napisem Jezu ufam Tobie. Takiego Go oczekuję. Miłosiernego… A Ty?

● Kiedy to się stanie? Ile ludzi nad tym się głowi… Podają do wiadomości coraz to nowsze daty… Nie wiedzą, że o dniu owym lub o godzinie nikt nie wie, ani aniołowie, ani Syn, tylko Ojciec. Nie wiedzą lub nie chcą pogodzić się z tym faktem. Nie chcą przyjąć do wiadomości, że ich panowanie jest pozorne, ich niezależność jest pozorna, że jest Ktoś ponad nimi, Ktoś większy, Ktoś wymykający się ludzkiemu rozumowaniu, Ktoś do Kogo będzie należeć ostatnie słowo. Co dzieje się w Tobie, gdy słuchasz „ proroctw” o końcu świata?

Niebo i ziemia przeminą, ale moje słowa nie przeminą. Tylko one są pewne. Potrzeba nam takiej pewności, gdy „zalewają” nas różne słowa, których wartość jest względna. To zdanie Chrystusa może stać się impulsem, aby sięgać po Pismo Święte. I na tym jedynym Słowie budować wszystko…  Zauważ, Chrystus nie mówił wiele słów… A ja, Ty – jakie są nasze słowa? Jaką mają w sobie wagę? Co niosą? Proś Pana, aby dotknął Cię łaską, byś poczuł głód Jego Słowa…, byś naprawdę tego Słowa zapragnął, byś Nim żył…

Śpiewajmy Panu

[youtube ZSvQQPjMWNw&feature=plcp]